راز تناسب اندام محمدرضا گلزار و نیوشا ضیغمی

اين فکر که شايد شخصيت هاي مهم سينما و رسانه زندگي و حتي برنامه غذايي عجيبي دارند شايد درست نياشد اما اينکه انها به تناسب اندامشان مانند همه انسان هاي ديگر اهميت خواصي ميدهند اشتباه نيست.
کتر سعيد ساساني، متخصص طب ورزشي و تغذيه، عضو کميته پزشکي فدراسيون جهاني بدنسازي (IFBB) و دبير کميته پزشکي فدراسيون آسيايي تناسب اندام و بدنسازي (AFBF) برنامه تناسب اندام چند چهره سينمايي و ورزشي را تنظيم کرده است. او اهداف هر يک از اين افراد و البته برنامه غذايي و ورزشي آنها را توضيح مي دهد و در پايان يک برنامه چربي سوزي براي خوانندگان ايده آل درنظر گرفته تا با دنبال کردن آن اندامي متناسب و سالم داشته باشند.

هدف ورزشکاران و هنرمندان متفاوت است
ورزشکاران براي کسب مهارت هاي بيشتر و آمادگي بالاتر در ورزش، تمرينات بدنسازي و رژيم هاي غذايي را دنبال مي کنند؛ درصورتي که چهره هاي هنري به دنبال هدف ديگري هستند. در واقع اولين معضل چهره هاي هنري اين است که هنگام فيلمبرداري نمي توانند برنامه ورزشي و تغذيه مناسبي را دنبال کنند و درنتيجه ممکن است دچار اضافه وزن و چاقي شوند يا تناسب اندام شان به هم بخورد.
به همين دليل از پايان فيلمبرداري به متخصص مراجعه مي کنند تا با دنبال کردن رژيم و برنامه هايي که گاهي اوقات سفت و سخت هستند، به تناسب اندام و وزن مناسب برسند. مهرداد پولادي، فوتباليست و مسلم دارابي، از چهره هاي قوي ترين مردان ايران از جمله ورزشکاراني هستند که برنامه هاي مرا دنبال کرده اند اما چند چهره هنري هم نسبت به تناسب اندام شان اهميت مي دهند که بهتر است با برنامه هاي شان آشنا شويد.

محمد رضا گلزار

برنامه غذايي و تناسب اندام محمدرضا گلزار
حدود هفت سال پيش با محمدرضا گلزار آشنا شدم. ارتباط ما در ابتدا به تنظيم برنامه هاي ورزشي و تغذيه اي مربوط مي شد اما در حال حاضر به دوستي عميقي تبديل شده که تا به امروز ادامه دارد. گلزار از کودکي به ورزش علاقه مند بوده و اسکي را از دوران کودکي دنبال مي کند و البته جزو واليباليست هاي حرفه اي است.

دليل مراجه گلزار چه بود؟
زماني که گلزار به من مراجعه کرد مشکلش اين بود که در زمان فيلمبرداري نمي توانست برنامه غذايي و تناسب اندام را دنبال کند، بدنش از فرم خارج مي شد و فشردگي کار او را از برنامه ورزشي اش دور مي کرد. در نتيجه مي خواست بدنش همچنان روي فرم باشد. بهترين راه براي فرم دهي سريع بدن شروع تمرينات بدنسازي و دنبال کردن رژيم سفت و سخت غذايي است که گلزار به کمک آن توانست به هدفش برسد. او يکي از با اراده ترين افرادي است که تا به حال ديده ام.

گلزار چه برنامه اي را براي تناسب اندام دنبال مي کند؟
او هر روز به باشگاه مي رود و تمرينات بدنسازي را دنبال مي کند. هدف گلزار در حال حاضر حجم سازي نيست، بلکه مي خواهد اندامي متناسب داشته باشد. در پايان تمرينات 40 دقيقه تا يک ساعت بر روي تردميل تمرينات هوازي را انجام مي دهد. اين کار به چربي سوزي کمک مي کند، يعني در ابتدا عضله سازي و سپس برنامه چربي سوزي را دنبال مي کند و مدت زمان برنامه روزانه او دو تا دوساعت و نيم است که گاهي فشرده تر شده و شش روز در هفته باجديت دنبال مي شود.

سبک رژيم او چگونه رژيمي است؟
رژيم غذايي گلزار شامل غذاهاي آبپز و کبابي و سبزيجات مختلف است و به مقدار مجاز مي تواند از نان و هيدرات هاي کربن استفاده کند. اين رژيم معمولا تا دو ماه بعد از پايان دوره فيلمبرداري دنبال مي شود تا بدن روي فرم بيايد و بعد از آن مي تواند برنامه اش را سبک تر کند.


نيوشا ضيغمي

نيوشا ضيغمي و يک سبک زندگي سالم
نيوشا ضيغمي چهره ديگري است که به تناسب اندام و انتخاب رژيم غذايي سالم اهميت مي دهد. او از غذاهاي فست فود استفاده نمي کند، ميوه و سبزيجات فراواني در برنامه غذايي اش وجود دارد، چاي را بدون قند مي نوشد و در مجموع به رژيم غذايي اش توجه زيادي دارد. با اين وجود مدت زماني که در گروه فيلمبرداري است بايد تابع وضعيت تغذيه اي گروه باشد و نمي تواند رژيم غذايي معمولش را دنبال کند.
از اين رو بعد از پايان دوره فيلمبرداري رژيم غذايي مناسب و ورزش منظمي را درپيش مي گيرد. در حال حاضر مرتب ورزش مي کند و هر روز عصر ها براي ورزش به يک باشگاه بدنسازي در شمال غرب تهران مي ورد.
برنامه رژيم غذايي نيوشا ضيغمي شامل مواد پروتئيني مانند گوشت و مرغ، ميوه و سبزيجات است و نان، برنج، چربي و سرخ کردني ها را مصرف نمي کند، ضمن اينکه من و نيوشا ضيغمي در زمينه ديگري هم با يکديگر همکاري داريم و در هفته چند روز در بخش لاغري و تناسب اندام کلينيک زيبايي او مشغول به کار هستم.

نکته: توصيه مي شود روش طبخ مواد غذايي به صورت آبپز و کبابي باشد تا کالري کمتري به بدن برسد.

رژيم در کنار ورزش
رژيم کاهش وزن بدون ورزش و انجام مناسب و مداوم حرکات ورزشي کارايي ندارد. با ورزش بدن متناسب تر مي شود و توقفي در کارايي رژيم پيش نمي آيد، پس در کنار اين رژيم حتما ورزش کنيد.
بهتر است افرادي که رژيم چربي سوزي را دنبال مي کنند ورزش هاي هوازي را در برنامه شان داشته باشند. ورزش با تردميل و دستگاه اسکي فضايي جزء تمرينات هوازي هستند.

يک برنامه غذايي مناسب براي سوزاندن چربي ها
اين برنامه براي افرادي مناسب است که اضافه وزن دارند و مي خواهند به کمک رژيم غذايي به چربي سوزي برسند.

مناسب ترين صبحانه:
يک تا دو عدد سفيده تخم مرغ آبپز، يک تا دو قطعه نان کوچک، يک ليوان شير کم چرب

يک ميان وعده خوب براي صبح
(ساعت 10 تا 11): دو نوع ميوه فصل
بايد دقت کنيد که بعضي ميوه ها شيرين تر هستند و قند و کالري بالاتري دارند. اگر چربي هاي بدن شما زياد است از ميوه هاي شيرين مانند هندوانه، موز و انگور استفاده نکنيد يا مصرف آنها را به حداقل برسانيد.

ناهار رژيمي و چربي سوز :
200 تا 250 گرم گوشت، مرغ يا ماهي که به صورت کبابي يا آبپز طبخ شده است، مقدار خيلي کمي برنج (چهار تا پنج قاشق) و سه تکه نان، سالاد بدون سس و ماست کم چرب
البته بهتر است سالاد را به عنوان پيش غذا مصرف کنيد و قبل از مصرف ساير مواد غذايي وعده ناهار، سالاد بخوريد.

عصرانه مناسب و رژيمي:
يک ماده غذايي پروتئيني مانند يک تکه فيله مرغ يا نصف تن ماهي بدون روغن همراه با دو عدد خيار يا چهار برگ کاهو

شام:
مانند وعده ناهار شامل مواد غذايي حاوي پروتئين و ترجيحا نان و برنج به ميزان کمتري مصرف شود.