سوختن در تب داغ لاغری های موضعی

هر چقدر هم از مزيت هاي لاغر شدن از طريق رژيم هاي غذايي اصولي و ورزش هاي نرم و مداوم همچون پياده روي روزانه حداقل به مدت ?? دقيقه در روز بگوييم، باز هم وسوسه کاهش وزن و سايز با توسل به مکانيسم هاي نوين لاغري هاي موضعي، در کوتاه مدت، دست از سر بسياري از افراد، بخصوص کساني که از توان مالي خوبي برخوردارند، برنمي دارد.
گويا خصلت هاي ذاتي مهار نشده ما ايجاب مي کند که بخواهيم بدون تلاش و پيگيري مداوم و طولاني مدت به خواسته هايمان بسرعت جامه عمل بپوشانيم، بدون آن که بخواهيم به مدت زمان ماندگاري اثرات مثبت و از آن مهم تر عواقب منفي بهره گيري از ضرب الاجل ها فکر کنيم.

جنگ با سلوليت ها
اين سلوليت ها چقدر آزاردهنده اند! منظورمان همان عارضه اي است که از تجمع بيش از اندازه چربي در سلول هاي چربي واقع در لايه زير پوست ايجاد مي شود که با جمع شدن آب در بافت هاي مجاور همراه است و در اطراف ران، شکم، بازوها و باسن خانم هاشيوع بسياري دارد.
قسمت ناراحت کننده قضيه آن است که اين سلول ها نماي زشتي همچون پوست پرتقال را به پوست مي دهند. بعلاوه در کنار آن، پاره اي اختلالات زيان آور مانند بالا رفتن فشار خون و کاهش گردش خون موضعي در بافت نيز ايجاد مي شود.
متاسفانه اين ناهنجاري هاي سلوليتي در اغلب موارد با فعاليت هاي ورزشي و به تنهايي يا حتي با سخت ترين رژيم هاي تغذيه اي لاغري، قابل درمان نيست.

تحقق روياي رفع سلوليت
اندرمولوژي يا دستگاه LPG يکي از جديدترين تکنيک هاي موجود براي درمان سلوليت و کاهش سايز است که با حرکات مکشي ضمن افزايش قوام پوست، سطح آن را يکنواخت و هموارتر مي کند. در واقع اين سيستم به صورت کنترل شده روي بافت هاي عمقي پوست اثر گذاشته، با تقويت بافت همبند و سفت شدن پوست، باعث رفع سلوليت (ناهمواري هاي پرتقالي شکل پوست) و صاف شدن سطح خارجي آن مي شود و نماي ظاهري پوست را ترميم مي کند. مسلما اين روش نياز به جراحي ليپوساکشن و عوارض ناشي از آن را مرتفع مي کند.
اما همه اين تاثيرات مثبت بنا بر نظر دکتر بهزاد نوشادي متخصص تربيت بدني و علوم ورزشي تنها يک طرف قضيه است. وي در اين باره به «جام جم» مي گويد: اين سيستم نه تنها به دليل ماليدن پارافين روي پوست مي تواند عوارض پوستي به همراه داشته باشد، بلکه به عروق طبيعي بدن و حتي کليه ها به علت از دست دادن شديد آب ميان بافتي بدن، آسيب مي رساند.علاوه بر آن، بعضا افرادي که به صورت دوره اي از چنين سيستم هايي براي کاهش سايز استفاده مي کنند، دچار عوارض کبدي، بخصوص در دهه ?? زندگي شان مي شوند.

خطر بروز نارسايي هاي کبدي
در کنار LPG سيستم هاي ديگري نيز چون ليزرليپوليزر و اولتراسوند يا دستگاه هاي RF (سيستم هايي که با بهره گيري از امواج راديو فرکانسي دوقطبي و نور مادون قرمز به درمان سلوليت ها مي پردازند) براي از بين بردن سريع سلول هاي چربي مورد استفاده قرار مي گيرد. در حالي که بسياري از استفاده کنندگان از اين روش ها در کشور ما غافل از اين هستند که اين سيستم ها نه تنها بدون داشتن رژيم غذايي اصولي و ورزش کردن جواب نمي دهد، بلکه کار با اين سيستم ها هم بايد تحت نظر يک متخصص و اپراتور با تجربه صورت بگيرد.

دکتر زهره نيکبخت،متخصص پوست و مو در اين باره مي گويد: قبل از استفاده از اين سيستم ها بايد از سلامت کامل فرد اطلاع پيدا کرد تا کاربرد اين روش ها منجر به بيدار شدن بيماري هاي نهفته در وي نشود. به گفته دکتر نيکبخت، فرد بايد از نظر بالا نبودن آنزيم هاي کبدي و نداشتن نارسايي هاي کبدي مورد معاينه قرار بگيرد، چراکه در غير اين صورت به دنبال استفاده از اين سيستم ها، ترشح آنزيم هاي کبدي، افزايش يافته و مقدار چربي خون نيز بالا خواهد رفت.

لاغري با ليزر به چه قيمت؟
ليزر ليپوليزر تکنولوژي نويني است که با بهره گيري از امواج الکترو مغناطيسي طي چند جلسه به رفع چاقي هاي موضعي کمک مي کند.
دکتر نيکبخت تاکيد مي کند: گرچه اين روش ها به نوعي جايگزين جراحي ليپوساکشن شده اند و عوارض ناشي از ليپوساکشن چون آمبولي (انباشته شدن چربي داخل عروق) و بعضا مرگ ناگهاني را از بين برده اند، ولي بدون رعايت رژيم غذايي و ورزش نتيجه مثبت و ماندگاري نخواهند داشت. حتي پس از مدتي در صورت عدم رعايت اين موارد، چربي هاي موضعي، بيش از گذشته در بافت هاي قبلي ايجاد خواهد شد.

اولتراسوند، کم خطر نيست
اين روزها بسياري از خانم ها، بخصوص آنهايي که مي خواهند ظرف يک يا دو هفته، سايز خود را کاهش دهند، به استفاده از اولتراسوند روي مي آورند. اين سيستم نوعي ميکروماساژ مکانيکي ـ حرارتي است که با شکستن سلول و پاره کردن جدار سلول هاي چربي و خروج آب از آنها باعث لاغري در محل چاقي هاي موضعي مي شود. کاربرد اين سيستم در صورت عدم کاربرد تخصصي آن مي تواند باعث سوختگي شود.
دکتر نوشادي با نفي جايگزيني هريک از اين روش ها به جاي يک رژيم درست و ورزش نرم و مداوم مي گويد: قرار گرفتن بافت هاي بدن در معرض حوزه هاي مغناطيسي، اشعه ها و ليزر بي شک اثرات منفي خود را به همراه دارد، بعلاوه نبايد از خاطر برد که کاربرد اين شيوه ها بايد با مصرف آب زياد همراه باشد تا چربي هاي بدي که داخل خون آزاد شده از اين طريق دفع شود وگرنه خطر تصلب شرائين نيز وجود خواهد داشت.
فراموش نکنيم که داشتن يک رژيم اصولي و انجام حرکات هوازي به طور روزانه بهترين و موثرترين روش براي داشتن اندامي متناسب و زيبا براي همه زمان هاست.