لاغری موضعی با دستگاه کویتیشن؛ تهدید یا فرصت؟

اين روزها دستگاه‌هايي پا به عرصه گذاشته‌اند که واردکنندگان و سازندگان آن‌ها ادعا مي‌کنند، اين دستگاه‌ها بدون هيچ درد، عمل جراحي و يا حتي عارضه‌اي باعث لاغري مي‌شوند. اين دستگاه‌هاي تازه‌نفس هنوز امتحان خود را پس نداده‌اند؛ و اثرات بلندمدت آن‌ها هنوز خود را نشان نداده است. در اين مقاله سعي داريم يکي از اين دستگاه‌ها، با عنوان کويتيشن( cavitation ) را معرفي نماييم.

دستگاه‌هاي لاغري موضعي که به منظور کاهش چربي در نقاط خاصي از بدن استفاده مي‌شوند. با عناوين متفاوتي اين روزها در کلينيک‌ها لاغري، مجموعه‌هاي ورزشي و حتي مراکز غيرمجاز مشاهده مي‌شوند؛ اين ها عبارتند از:
1. دستگاه کويتيشن
2. دستگاه آر اف
3. دستگاه کرايوليپوليز
4. LPG و ساير دستگاه‌ها
هر يک از اين دستگاه‌ها کارکرد مربوط به خود را دارد و با مکانيسم متفاوتي باعث کاهش چربي در نقاط خاصي از بدن مي‌شوند. در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا کارکرد و عوارض دستگاه کويتيشن را براي شما تشريح کنيم.

مکانيسم اثر دستگاه کويتيشن
دستگاه کويتيشن با توليد امواج اولتراسونيک که فرکانس پايين و شدت بالايي دارند، در بافت چربي لرزش ايجاد مي‌نمايد و با ايجاد فشار در اين بافت حباب‌هايي در بين سلول‌هاي چربي ايجاد مي‌کند. فشار ناشي از حباب‌هاي ايجاد شده و نيز لرزش، باعث پاره شدن غشاي سلول‌هاي چربي شده و نهايتاً منجر مي‌شود که چربي آزاد شده از سلول‌هاي چربي وارد رگ‌هاي لنفاوي و نهايتاً عروق خوني شوند. بافت چربي در مقابل لرزش ايجادشده از طريق دستگاه نمي‌تواند مقاومت کند و متلاشي مي‌شود. اين امواج اثرات کمتري بر بافت عروقي، سيستم عصبي و ماهيچه‌ها دارند؛ ولي بي تأثير بر اين بافت‌ها نيز نمي‌باشند.
ذرات چربي که از بافت چربي آزاد مي‌شوند، در بدن به گردش در مي‌آيند و مي‌توانند وارد جريان خون شوند و سطح چربي‌هاي خون را بالا برند و اگر آزمايش خوني بعد
از استفاده از اين دستگاه‌ها انجام دهيد خواهيد ديد که پروفايل چربي خون شما شامل تري‌گليسريد و کلسترول افزايش نشان مي‌دهد
در چه صورت مجاز به استفاده از اين دستگاه نيستيد؟
1. اگر باردار هستيد يا فکر مي‌کنيد ممکن است باردار باشيد، يا تحت درمان با داروهاي ناباروري مي‌باشيد.
2. اگر تازه زايمان کرده‌ايد، يا در دوران شيردهي قرار داريد.
3. در صورت ابتلا به هرگونه بيماري قلبي عروقي و وجود پيس‌ميکري (ضربان ساز) در بدن يا هر وسيله الکترونيکي در داخل بدن.
4. اگر از بيماري‌هاي پوستي مانند کهير، اگزما، عفونت پوستي، پسوريازيس و... رنج مي‌بريد، يا داراي تاتو در بدن، بافت کلوئيدي (گوشت اضافه روي پوست) يا لکه‌هاي پوستي مي‌باشيد.
5. اگر مبتلا به سطح کلسترول بالا (بالاتر از 300)، تري گليسريد بالا يا فشارخون بيشتر از حد نرمال هستيد.
6. اگر مبتلا به بيماري‌هاي کبدي، کليوي يا ديابت مي‌باشيد.
7. در صورتي که فعاليت بدني کمي داريد و بيشتر کارهايتان به صورت نشسته مي‌باشد.
8. در صورتي که در داخل بدنتان فلزي وجود دارد مانند وجود ايمپلنت و پروتزهاي فلزي يا آي يو دي و...
9. اگر مبتلا به کبد چرب، سنگ کيسه صفرا و سندرم روده تحريک‌پذير هستيد.
10. در صورت ابتلا به سرطان يا دارا بودن تومور در بدنتان.
11. در صورت ابتلا به افسردگي يا تحت درمان بودن با داروهاي رواني.
12. در صورت ابتلا به تب بالا، سل، ايدز، هپاتيت، صرع، فتق شکمي، آسم، استئوپروز (پوکي استخوان)، فيبروميالژي، سابقه لخته‌خون، مشکلات انعقادخون، آمبولي و ناهنجاري‌هاي فيزيکي.
13.در صورت مصرف طولاني مدت آسپرين و مسکن‌ها و داروهاي ضدالتهاب.
14.در صورتي که زير 20سال و بالاي 55 سال سن داريد.

نکاتي که در طي درمان حتماً بايد رعايت نماييد:
1. حين انجام کار بايد تمام وسايل فلزي و الکترونيکي (موبايل) را از بدن دور کنيد، چرا که احتمال آسيب به بدن يا دستگاه الکترونيکي وجود دارد.
2. مثل ساير روش‌هاي لاغري موضعي، اساس درمان موفق بر پايه رژيم درست غذايي شامل رژيم کم‌کالري و کم‌چربي و ورزش است و بدون اين‌ها احتمال عدم موفقيت يا برگشت سريع چاقي بسيار بالاست.
3. قبل از جلسه درماني حداقل 1 و نيم ليتر آب و بعد از اين جلسه حداقل 3 ليتر آب بنوشيد؛ زيرا اين روش به شدت آب بدن شما را تبخير مي‌کند؛ و عدم رعايت اين توصيه شما را با کم‌آبي مواجه مي‌نمايد.
4. در صورتي که تمايل داشتيد تحت درمان با اين روش‌ها قرار گيريد، فقط به مراکز درماني مجاز در رابطه با اين دستگاه‌ها مراجعه نماييد تا اگر با مشکلات ناشي از کم‌آبي بدن، سوختگي موضعي، افزايش فشارخون يا چربي‌خون و ... مواجه شديد. تيم درماني به شما در رابطه با رفع مشکل کمک نمايند.